Wiedza
BAZA WIEDZY
Przełączniki oświetlenia – włączniki, wyłączniki
Odwiedzając sklep elektryczny spotykamy się z nazwami technicznymi, które dalekie są od terminologii używanej potocznie. Np. w domu mówimy włącz światło albo wyłącz światło, ale oznacza to nazwę czynności, którą wykonujemy jednym urządzeniem. Niestety w języku polskim nie ma uniwersalnego określenia ‘’switch’’ tak jak w języku angielskim, ale w zamian można użyć słowa łącznik, niestety nie przyjęło się ono w potocznej mowie, jest raczej używane przez fachowców. Łącznik zwiera lub rozwiera styki instalacji elektrycznej powodując włącznie lub wyłączenie światła.
Mówiło się też dawniej przekręć kontakt, ale kto o tym dzisiaj pamięta. Jak chcesz fachowo nazwać włącznik/wyłącznik zapamiętaj słowo łącznik lub przełącznik.
Tu w bazie wiedzy będziemy używali słowa włącznik, bo przełącza on dwa stany; zwarty (ON) włączamy oświetlenie i rozwarty (OFF) wyłączamy oświetlenie.
Ale żeby nie było za łatwo to przełączniki mają, niestety tez swój podział, na:
• przełącznik pojedynczy który np. włącza lub wyłącza jedno urządzenie elektryczne lub kilka, jeżeli są podłączone do tego samego przełącznika (połączenie równoległe)
• przełącznik podwójny lub potrójny a nawet poczwórny ma podobne działanie jak zwielokrotniony pojedynczy, można wiec klawiszem, przyciskiem lub dotykiem palca (tak jak w moim sklepie) załączyć/wyłączyć jedno, dwa, trzy lub więcej źródeł światła.
• przełącznik zwany schodowym, zwykle pracuje on ze swoim „bliźniakiem” lub nawet dodatkowym przełącznikiem krzyżowym zainstalowanym w pewnej odległości jeden od drugiego, używamy go wtedy, kiedy z dwóch odległych od siebie punktów chcemy załączać lub wyłączać oświetlenie, np. wchodząc na schody włączamy oświetlenie a na piętrze wyłączamy oświetlenie.
Do tej pory wymagało to odpowiedniej instalacji elektrycznej położenia przewodów nie tylko od przełącznika do oświetlenia, ale również pomiędzy takimi łącznikami. W nowoczesnych rozwiązaniach takich jakie znajdziecie w tym sklepie niepotrzebne jest połączenie pomiędzy przełącznikami. Obydwa przełączniki wyposażone są w moduł radiowy i komunikują się między sobą nie przewodami, ale sygnałem radiowym.
• przełączniki oświetlenia kontrolowane głosem lub innym dźwiękiem typu VC (Voice Control) są to łączniki, które załączaj a potem wyłączają oświetlenie na określony zazwyczaj krótki czas. Stosowane najczęściej w korytarzach tam, pracuje on automatycznie i nie wymaga naciskania, przekręcania lub dotykania łącznika. On sam ‘’wie’’ kiedy ma się włączyć lub wyłączyć.
• przełączniki oświetlenia kontrolowane przez ruch (Motion sensor) i wydzielane promieniowanie podczerwone (PIR) przez istoty żywe, działają one tak samo jak opisane wyżej łączniki VC
• przełącznik dzwonkowy, to też jest przełącznik, ale działający tylko w momencie zwarcia styków naciskasz krótko, krótki dzwonek, naciskasz długo dzwonek dzwoni dłużej.
• Jest jeszcze dużo więcej różnych typów przełączników jak np. przełączniki nożne, krańcowe, bezpieczeństwa, zbliżeniowe, ciśnieniowe, magnetyczne, odśrodkowe itp., ale ponieważ nie ma ich w ofercie sklepu nie będziemy o nich wspominać.
Pamiętajcie Państwo przełączniki które znajdziecie w tym sklepie mogą mieć jeszcze inne ważne funkcje takie jak sterowanie przełącznikiem oświetlenia przez telefon komórkowy, (po zainstalowaniu apki na smartfonie) na ekranie pojawi się przycisk oświetlenia ON/OFF i jak go dotkniesz oświetlenie załączy się, kolejne dotkniecie przycisku na ekranie spowoduje wyłączenie oświetlenia. Możesz włączać lub wyłączać oświetlenie w domu będąc nawet w Nowym Jorku, bylebyś tylko miał Internet w smartfonie.
Podobnie będą działały przełączniki ze zdalnymi modułami radiowymi (pilotami), będziesz je mógł kontrolować z pewnej odległości nie widząc nawet samego przełącznika. Niestety nie da się tego zrobić z Nowego Jorku, ale z drugiego pokoju, dlaczego nie.
Jeszcze ważna informacja, przełączniki występują w trzech kolorach, białym czarnym i złotym, maja kryształowy panel dotykowy łatwy do czyszczenia, trudny do zarysowania nawet nożem. Jeżeli cenisz sobie piękno, estetykę oraz nowoczesna technologię to bardzo dobrze trafiłeś te przełączniki są dla Ciebie.
Kosztują znacznie mniej niż buty dla zony a będą służyły długie lata nie starzejąc się, przyciągając wzrok zazdrosnych sąsiadów, doskonale piękne.
Ogromna większość przełączników które Państwo znajdą w tym sklepie pasuje do instalacji elektrycznej, którą Państwo mają u siebie w domu. Tylko niektóre typy jak sterowane przez WIFI oraz przełączniki ze ściemniaczem wymagają podłączenia do przełącznika przewodu N (neutralnego). Dodatkowy opis znajdziecie Państwo na stronie opisu produktu.
Wymiana przełączników polega na odłączeniu zasilenia i wymianie starych przełączników na nowe.
Niektóre typy np. przełączniki sterowane ruchem (PIR) i dźwiękiem (VC) muszą mieć wymienione puszki instalacyjne na nieco większe, ponieważ przełączniki te maja rozbudowaną elektronikę i w związku z tym większy panel tylny nie mieszczący się w standardowej puszce instalacyjnej.
SCHEMATY PODŁĄCZENIA PRZEŁĄCZNIKÓW
Przełącznik jednopolowy – pojedynczy 1P1W L – do fazy, L2 – do oświetlenia
Przełącznik dwupolowy – podwójny 2P1W L – do fazy, L1, L3 – do oświetlenia
Przełącznik trójpolowy – potrójny 3P1W L – do fazy, L1, L2, L3 – do oświetlenia
INSTALACJA PRZEŁĄCZNIKA OŚWIETLENIA
1 2
3 4
Budowa dotykowego przełącznika dotykowego
PRZEŁĄCZNIKI Z MODUŁAMI RADIOWYMI RF433MHz
Przełączniki RF433MHz działają jak zwykłe dotykowe ale mają ważna cechę, której nie mają zwykłe przelączniki dotykowe. Ponieważ wyposażone są w moduł radiowy to po sparowaniu z innymi przełącznikami lub pilotami zdalnego sterowania wyposażonymi również w moduł radiowy RF433MHz umożliwiają kontrolę obwodu oświetleniowego z kilku miejsc. Umożliwia to ich zastosowanie jako przełączników schodowych, a dodatkowym plusem jest brak przewodów połączeniowych pomiędzy przelącznikami bo komunikują się one na drodze radiowej. W dużych pomieszczeniach można je zastosować jako duplikatory głównego przełącznika i teraz można włączać i wyłączać oświetlenie z kilku miejsc w tym samym pomieszczeniu. Typowy zestaw sklada się z przełącznika RF433MHz oraz przełącznika zwanego Magic Remote lub Stick Switch lub w polskim tłumaczeniu Nadajnik Sygnału. Ten nadajnik nie ma zadnych przewodów podłączeniowych, zasilany jest z dwóch baterii CR2032 i moze być przyklejony do ściany (wygląda identycznie jak zwykły przełącznik dotykowy) lub leżeć w dowolnym miejscu w pomieszczeniu. Jedynie ograniczenie to zasięg działania, w pomieszczeniu wynosi on około 20 metrów więc spokojnie może obsłużyć 99% polskich mieszkań lub domów. Proszę nie zapomnieć o sparowaniu wszystkich przełączników mających pracować we wspólnej sieci. Proces parowania (banalnie prosty opisany jest poniżej).
Zdalny przełącznik RF433 + Przełącznik ścienny z modułem radiowym RF433
Powyższy zestaw składa się z 3 elementów, które po sparowaniu mogą kontrolować niezależnie obwód oświetleniowy.
Parowanie
Na Przełączniku dotykowym RF433MHz naciśnij i przytrzymaj przycisk załączania na kilka sekund aż usłyszysz dźwięk „beep”, następnie naciśnij przycisk na małym brelokowym pilocie lub Nadajniku sygnału RF433MHz. Ten przycisk będzie od teraz pracował tak samo jak przycisk na Przełączniku dotykowym RF433MHz.
Można tez parować przełącznik w taki sposób, aby przełącznik był zawsze w stanie załączonym
lub zawsze w stanie wyłączonym. Umożliwia to na stałe załączenie oświetlenia lub na stałe wyłączenia oświetlenia aż do momentu ponownego sparowania
PRZEŁĄCZNIKI Z MODUŁEM WIFI
Zasada działania tak jak przełączniki dotykowe, ale dodatkowo po sparowaniu do domowej sieci WIFI mamy możliwość załączania i wyłączanie oświetlenia telefonem
komórkowym. Ponadto zyskujemy dodatkowe funkcje jak załączanie oświetlenia o określonym czasie, praca w pętli czasowej itd.
Podłączanie i parowanie przełączników z modułem WIFI
Przełącznik z modułem WIFI wymaga w przewodu neutralnego N w puszce instalacyjnej.
Podłączenie tak jak na grafice powyżej.
Przełączniki oświetlenia sterowane przez wifi wymagają instalacji na telefonie komórkowym aplikacji EweLink na Androida lub iOS. Są to aplikacje bezpłatne umożliwiające poprzez serwery Amazona dostęp do „swoich” przełączników z dowolnego miejsca na świecie, oczywiście tam, gdzie mamy dostęp do Internetu.
Mogą Państwo włączać i wyłączać oświetlenie przez telefon komórkowy (smartfon).
Po instalacji tej aplikacji należy postępować wg instrukcji dołączonej do przełącznika, Jest to bardzo prosta instalacja nie nastręczająca żadnych problemów
Instalacja i parowanie
• Na swoim smartfonie zainstaluj aplikację EWeLink z App Store lub Google Play.
• Wyłącz zasilanie i zamontuj przełącznik, podłącz kable do terminala L+N oraz przewód do oświetlenia.
• Włącz zasilanie
Dodawanie przełącznika do sieci WIFI
Naciśnij i przytrzymaj przycisk przez kilka sekund, aż zacznie migotać cyklicznie ( przechodzi w stan parowania WIFI)
sposób migania powtarzający się cykl 3 błyśnięcia – przerwa – 3 błyśnięcia.
W przypadku użytkowników Androida wybierz pierwszą ikonę i kliknij DALEJ.
Dla użytkowników IOS, wybierz odpowiednią ikonę, kliknij NEXT.
EWeLink automatycznie wyszuka i połączy się z urządzeniem.
Wprowadź swój domowy identyfikator SSID i hasło:
Jeśli nie masz hasła, pozostaw to pole puste.
Pamiętaj, że przełącznik musi być parowany w paśmie 2.4 GHz
protokół komunikacyjny, 5G-WiFi nie jest obsługiwany.
Nazwij przełącznik (np. pokój, łazienka itp.) aby zakończyć parowanie.
Może się zdarzyć, że przełącznik będzie w stanie „Offline”, poczekaj minutę lub dwie aż przełącznik skomunikuje się z ruterem i serwerem
Jeżeli zielona dioda błyska wolno to przełącznik jest „Online” i jest gotowy do użytku.
Jeżeli przełącznik pozostaje w stanie Offline, zrestartuj app EWeLink.
PRZEŁĄCZNIKI STEROWANE RUCHEM (PIR) I DZWIEKIEM (VC)
Są to przełączniki specjalne nie wymagające fizycznego kontaktu z nimi, wystarczy przejść obok przełącznika PIR, żeby on włączył oświetlenie na określony czas potem je wyłączył i przeszedł w stan oczekiwania.
Podobnie działa przełącznik uaktywniany dźwiękiem VC (Voice activated switch) załącza oświetlenie dźwiękiem, hałasem na określony czas po czym je wyłącza i przechodni w stan oczekiwania.
Stosuje się je wszędzie tam, gdzie niewskazane jest dotykanie jakichkolwiek przedmiotów np. w szpitalach przy wejściu na blok operacyjny lub tam, gdzie wykrycie obecności człowieka (lub zwierzęcia) spowoduje załączenie oświetlenia (pasywne systemy bezpieczeństwa).
Przełącznik PIR (Passive Infra Red Switch)
Przełącznik dźwiękowy – Voice Activated Switch
UWAGA!!!
Ponieważ przełączniki PIR i VC mają rozbudowane układy elektryczne wymagają one większych puszek instalacyjnych. Wielkość puszki będzie podana na stronie produktowej.
Przełączniki ze Ściemniaczem – Dimery
Są to przełączniki z regulatorem jasności oświetlenia, który jest jeszcze przełącznikiem oświetlenia. Można wiec włączyć oświetlenie, dopasować jego jasność a potem wyłączyć przełącznik tym samym urządzeniem. Wymagają one przewodu N neutralnego do zasilenia przełącznika.
Oświetlenie musi być dostosowane do ściemniacza, nie wszystkie typy oświetlenia mogą współpracować ze ściemniaczami. Jeżeli Państwo zamierzają założyć u siebie ściemniacz to proszę sprawdzić oświetlenie przed zakupem ściemniacza lub być przygotowanym na jego wymianę.
Jeżeli potrzebują Państwo ściemniacza do oświetlenia LEDowego to proszę zwrócić uwagę na napięcie pracy LEDów, jeżeli jest wymagane 230 V, można wtedy używać zwykłych ściemniaczy (LEDy muszą być typu dimable).
Jezeli napięcie pracy wynosi 24VDC lub 12VDC, w takim przypadku należy zakupić ściemniacze zapewniające właśnie takie napięcie zasilające.
AKCESORIA
W przypadku wymiany instalacji elektrycznej na nową, przełączniki wymagają puszek instalacyjnych o średnicach 60 mm lub 70 mm. Wymiary puszek instalacyjnych dla konkretnego przełącznika będą podane na stronie produktu.
Puszki fi 60mm +70mm + kwadratowa typ 86. Mogą być łączone szeregowo w dowolne zestawy.
GNIAZDKA ELEKTRYCZNE
Gniazdka elektryczne dzielą się na jedno i trójfazowe. Ponieważ w domu najczęściej spotykamy gniazdka jednofazowe i takie są w ofercie tego sklepu to ograniczymy informacje do tego rodzaju gniazdek.
Najważniejszymi parametrami gniazdka jednofazowego jest jego obciążalność, czyli dopuszczalny maksymalny prąd, który może przepływać z gniazdka do odbiornika. Dla przykładu żelazko może pobierać z sieci domowej od 5A do 10A, zmywarka około 7 do 10A, można zadać pytanie po co nam takie informacje? Chodzi tutaj o to, że każde gniazdko elektryczne podłączone jest do domowej elektrycznej tablicy rozdzielczej w której spotykają się wszystkie obwody elektryczne, oddzielne dla oświetlenia, oddzielne dla gniazdek elektrycznych. Gniazdka do użytku ogólnego mają zazwyczaj zabezpieczenia 10A, więc pozwalają one na tym obwodzie pobierać ciągłą moc okoo 2300 W. Gdy przekroczymy tą wartość podłączając tego obwodu jeszcze inne urządzenia do to zabezpieczenie odcina nam przepływ prądu do tego obwodu. Nie można swobodnie zmieniać bezpiecznika na większy powiedzmy 16A, ponieważ ten prąd wiąże się ze średnicą przewodów na tym obwodzie a tego niestety zmienić się prosto nie da.
Dlatego każdy obwód ma odpowiednia średnice przewodów i związane z tym maksymalne obciążenie. Może się też zdażyć, że zabezpieczenie jest mniejsze niż dopuszczalny prąd dla konkrektnego obwodu ale trzeba pamiętac, że wszystkie obciążenia są zsumowane i nie mogą przekraczac max pradu dla całej instalacji elektrycznej.
Ponadto każda instalacja elektryczna powinna mieć przewód ochronny, czyli do gniazdka powinny dochodzić trzy przewody faza, neutralny i przewód ochronny. Jest on niezbędny w ochronie przeciwporażeniowej i odpowiednio połączony razem z urządzeniem zwanym przekaźnikiem różnicowoprądowym chroni nas przed skutkami porażenia prądem elektrycznym.
Wszystkie gniazdka elektryczne będące w ofercie tego sklepu mają terminal do podłączenia przewodu ochronnego.
Występują one od pojedynczych gniazdek (jednopolowych) do potrójnych (trójpolowych).
Ponadto należy zwrócić uwagę na specjalne gniazdka z klapką (bryzgoszczelne) do stosowania w łazienkach.
Gniazdka mają kryształowy front występują w dwóch kolorach białym i czarnym i świetnie się prezentują z przełącznikami oświetlenia.
W ofercie również gniazdka elektryczne jednofazowe z dodatkowymi złączami USB umożliwiającymi lądowanie telefonów komórkowych i innych urządzeń wykorzystujących złącza USB. Gniazdka te wymagają większej puszki instalacyjnej z uwagi na zasilacz 5V DC do złącza USB.
Gniazdka Schuko z uziemieniem
Podłączanie gniazdek